480 views

ABC Gazetesi – SULTANGAZİ BELEDİYESİ Rantın peşini bırakmıyor

Kategori : Basında Biz, Haberler - Etiketler : - Tarih : 05 Şubat 2018

 

Tramvay durağına yakınlığı, bahçeleri ve Viaport AVM’nin karşısında yer almasıyla inşaat sektörünün iştahını kabartan Cumhuriyet Mahallesi yıkılma tehditiyle karşı karşıya. Mahkemenin kararı iptal etmesine rağmen Belediye mahalleden elini çekmiş değil.

Miray Mert / ABC-AKP yönetimindeki Sultangazi Belediyesi’ne bağlı Cumhuriyet Mahallesi hakkında  Bakanlar Kurulu tarafından 28 Ocak 2013 yılında ‘afet riskli alan’ olarak ilan edilip kentsel dönüşüme gidilme kararı verildi. Kentsel dönüşümü reddeden mahalle sakinleri, binalarının afet riski taşımadığına dikkat çekerek asıl amacın her tarafı yeşillik, bahçe ve geniş yollarla kaplı olan Cumhuriyet Mahallesi’nin rant amaçlı kullanılmak olduğunu belirtti.

Mahallelinin itiraz dilekçeleriyle Bakanlar Kurulu kararının iptali için Danıştay’a dava açıldı. Dava dosyasında bulunan raporlarda dikkat çeken ayrıntılar yer aldı: Bölgedeki risk durumunu ortaya koyan teknik rapor yetersiz; zemin etüt raporu yok ve binalar incelenmedi.  JİCA ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Müdürlüğü işbirliği ile 2003’te hazırlanan rapora göre ise Cumhuriyet Mahallesi, zemini en sağlam mahalle olarak belirlendi.

Danıştay 14. Daire, Bakanlar Kurulu’nun “riskli alan” kararında hukuka uyarlık bulunmadığına karar verdi.  Danıştay kararında bölgenin riskli alan ilan edilebilmesi için yeterli bilgi, belge veya teknik raporun sunulam

 

adığı, yapıların can ve mal kaybına yol açma riski taşıdığına dair kanıtların olmadığı yer aldı.

 

CUMHURİYET MAHALLESİNE GÖZ DİKTİLER
Ancak  mahkeme kararı ile mahallenin afet riskli bölge olmadığı kanıtlanmasına rağmen AKP’li Sultangazi Belediyesi kentsel dönüşümün peşini bırakmadı.  Belediye her türlü hukuksal mücadeleyi kazanan ve kentsel dönüşüm istemeyen semt sakinlerini gözardı ederek  5 yıl boyunca rant uğruna evlerin yıkılması talebinden vazgeçmedi.  Sultangazi Belediye Başkanı  Cahit Altunay, toplantılar düzenleyerek halkı kentsel dönüşüm için ikna etmeye çalıştı.

Cumhuriyet Mahallesi’nin ‘riskli alan’ ilan edilmesinden kısa bir süre sonra mahalle sakinleri tarafından kurulan Siteler Yaşam ve Dayanışma Derneği (SİTEDER) yöneticileri Sultangazi Belediyesi’nin yıldırma amaçlı bir psikolojik savaş başlattıklarını dile getirdi. Mahallede onlarca defa yanlış bilgi içerikli broşürlerin dağıtıldığını, ikna toplantıların düzenlendiğini ve insanların evlerine girerek incelemelerin yapıldığına değinen SİTEDER yöneticileri belediyenin rantın peşini bırakmadığını anlattı.

21 Ocak 2018’de Sultangazi Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyet Mahallesi’nin kentsel dönüşümü hakkında konuşulan toplantıda 16 maddeden oluşan bir bildiri dağıtıldı. Bildiride Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ile işbirliği içerisinde bir proje başlatıldığı, mahallelinin istekleri doğrultusunda bir kentsel dönüşüm gerçekleştirileceği anlatıldı.

TOKİ YALANLADI
16 maddeyi inceleyen SİTEDER yöneticileri, maddelerin hiçbir hukuksal zemine dayanmadığını dile getirdi. Kapalı ifadeler içeren maddelerle yaşam alanlarının, yıllardır gelişmiş komşuluk bağlarının, saygıyla korunan bahçelerin ranta kurban gitmesinden korkan mahalleliler TOKİ ile görüşmeye gitti. TOKİ Kentsel Dönüşüm yetkilileri ile görüşen SİTEDER yöneticileri çarpıcı bir gerçekle karşılaştı. Yetkililerin ifade ettiğine göre, TOKİ hiçbir şekilde Sultangazi Belediyesi ile anlaşma yapmadı; Kentsel dönüşüm için mahallelinin 3’te 2’sinden imza toplanması gerektiğini, TOKİ’nin ancak o şekilde çalışma yürüteceğini, hiçbir pazarlık yapmayarak koşulları kendi belirleyeceğini dile getirdi.

MAHALLE SAKİNLERİ DİRENMEKTEN VAZGEÇMEYECEK
Belediye’nin yalan dolanla iş yürüterek  rüzgar koridorları dahil her şeyi hesaplanmış emsal bir proje olan Cumhuriyet Mahallesi’ni rant kapısına dönüştürmesine tepki gösteren mahalleli hiçbir şekilde 16 maddelik anlaşmaya imza atmayacaklarını belirtti.

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :