1.550 views

Komşularımızla birlikte 03 Ekim 2013 tarihinde proje ve hukuki konularda bilgilendirme toplantımızı yaptık

Kategori : Duyurular, Etkinliklerimiz, Faaliyetlerimiz, Fotoğraflar, Haberler - Etiketler : - Tarih : 05 Ekim 2013

03 Ekim 2013 tarihinde Mavi Yıldız Düğün salonunda yapmış olduğumuz toplantıda yaşam alanımızla ilgili olarak hazırlanan proje(!) Dedikleri tasarım, muvafakatname metni ve kanuni haklarımızın neler olduğu hakkında komşularımıza bilgilendirme yaptık. Toplantıda oluşan fikir birliği çerçevesinde;

Site halkına yani bizlere sormadan, bizim fikrimizi almadan, bizi sürece hiçbir şekilde dahil etmeden kapalı kapılar ardında hazırlanmış olan  tasarım proje, hukuken henüz proje niteliğine kavuşmamıştır. Hukuki açıdan bağlayıcılığı olabilmesi  için öncelikle imar planında tadilat yapılıp yasal yollardan kesinleştirilmesi, bu imar planına uygun proje yapılmış olması, projeye ait teknik verilerin, analizlerin ve proje raporunun detaylı olarak yer alması gerekiyor. Bütün bunların olmadığı, sadece görsellerin sunulduğu ve afaki bilgilerin yer aldığı şeyin adı proje değil “Fikri Tasarım” dır. Ve bu haliyle yasal olarak bizlere sunulması hukuka aykırı ve bağlayıcı değildir.

Yine son bir haftadan beri evlerimize uzlaşmaya davet mektupları göndererek hazırladıkları “Fikri Tasarım”ı anlatıp bizlere muvafakatname imzalatmaya çalışıyorlar. Bu metin 6306 sayılı yasanın öngördüğü bir belge olmadığından hukuken hiçbir geçerliği bulunmamaktadır. Ancak bu metin bahçeler üzerindeki haklarımız için tehlike oluşturabilir.  İmzalatmaya çalıştıkları muvafakatname hukuki eksikliklerle, tuzaklarla ve belirsizliklerle doludur. Her şeyden önemlisi de tek taraflı bir belgedir. Bununla birlikte bizlere henüz hukuken proje olarak adlandırabileceğimiz bir şey sunmadıkları için imzalama zorunluluğumuz yoktur.

SİTEDER olarak, toplantımıza katılan komşularımıza teşekkür ediyoruz ve burada yaşayan binlerce insanı yok sayarak hazırlanacak her projeyi kabul etmeyeceğimizi ve hukuken imzalama zorunluluğumuz olmayan, belirsizliklerle, tuzaklarla dolu, haktan ve hukuktan uzak olan bu muvafakatnameyi imzalamayacağımızı bildiriyoruz ve tüm komşularımıza da imzalamamaları için çağrıda bulunuyoruz.

Saygılarımızla,

 

 

 

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :