1.551 views

Sitelerin Geleceğine ilişkin Bakanlık ve Mahalle temsilcileri 05 Temmuz 2013 tarihinde Sultangazi Belediyesi’nde Toplandı

Kategori : Faaliyetlerimiz, Haberler, Mahallemiz - Etiketler : - Tarih : 09 Temmuz 2013

Saat 14.00 de başlayacağı duyurusu ve daveti yapılan toplantı mahalle(Dernek) temsilcilerinin hazır olmasına rağmen ancak 15.00 de başladı.

SiteDer’inde davetli olduğu toplantıya Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Müdür Yardımcısı Fatma Varank, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay başkanlığında başkan yardımcılarının da bulunduğu bir heyet, CuM-Der’i temsilen beş yönetim kurulu üyesi ve Gedaş heyeti katıldı.

SiteDer toplantıya Geçici Yönetim Kurulu üyelerimiz Atilla Bahçıvan, Remzi Yılmaz, Havva Alaçam Gül  ve Mustafa Gül ile Şehir Planlama danışmanımız Özgür Temiz‘in katılımıyla oluşan bir heyetle katıldı.

Toplantı Belediye başkanının açış konuşması ile başladı. Daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Müdür Yardımcısı Fatma Varank’ın tanıtım konuşmasından sonra Gedaş personeli projeye ilişkin görselleri ve istatistiki bilgileri paylaştı. Toplantının son bölümünde ise projeye ilişkin değerlendirmelerini belirtmek üzere iki dernek temsilcilerine söz verildi. Belediye başkanının başka bir proğramı nedeniyle toplantıdan ayrılmasını müteakip SiteDer heyeti de toplantıdan ayrılmıştır.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Müdür Yardımcısı Fatma Varank yaptığı konuşmada sunulacak görsel ve bilgilerin bir “fikri proje” olarak değerlendirilmesini 20 gün içerisinde katılımcıların görüşlerini alarak son halini vereceklerini belirtmiştir.

Çalışmada ötedenberi uygulanan önce imar planı sonra tasarım çalışması yerine bölgemizde önce tasarım yapıp, sonra imar planının yapılmasını düşündüklerini söyleyen Fatma Varank

*Toplamda 2.200 konut yapılmasını,

*Kat maliklerine, tasarlanan 7 adadan mevcutta hangi adada bulunuyor iseler o alana denk gelen adadan konut tahsis edilmesini,

*Kat maliklerine mevcutta sahip oldukları bürüt alan kadar bürüt alana sahip konut tahsis edilmesini,

*Kat maliklerinden bir fark talep edilmesini tasarlamadıklarını beyan etmiştir.

 

“Fikri” tasarımı hazırlayan Gedaş çalışanları ise Bölgemizde bulunan okul ve masal parkının aynen korunduğu projede

*Mevcutta yüzün üzerinde bloktan oluşan konut alanının 7 ayrı adaya bölünmek suretiyle yaklaşık 26 blokta toplanmasının,

*Konutların mevcut okulun yanına yapılması tasarlanan “meydan” diye tarif edilen alanı merkez kabul ederek ve etrafında en azı 7 kat olan ve dışa doğru 15 kata kadar çıkan bloklar olarak yerleştirilmesinin,

*Tamamının altında otopark olmasının,

*Okulun alt tarafına “ticaret alanı” diye tarif edilen ve içinde dükkan ve marketin bulunduğu bir alanın yapılmasının,

*Öngörülen Ticaret alanının hemen yanına ve meydanın altına gelen bölüme ise cami yapılmasının,

*İGDAŞ’ın arka tarafına denk gelen bölüme bir lise binası yapılmasının,

*Alanda bir aile sağlık merkezi ve ayrıca kültürel aktiviteler için bir bina bulunmasının,

*Konut alanlarının içinde ve Plevne parkıyla entegre bir bisiklet yolunun bulunmasının, tasarlandığını anlatmışlardır.

“Fikri” tasarım üzerine söz alan Cum-Der temsilcileri hak sahibi tüm üyelerinin ortak görüşünü anlatacaklarını belirterek  özetle;

Yapılacak konutların “güvenlikli ve etrafı kapalı bir site” olarak yapılmasının kendileri için çok önemli olduğunu ve bunu talep ettiklerini, bu nedenle mevcut okulların yerinin değiştirilmesini ve lise olarak tasarlanan yere bir kampus seklinde yapılmasını, yapılacak binaların sürdürülebilir enerji konseptine göre yapılmasını talep ettiklerini beyan etmişlerdir. Cum-Der yetkilileri ayrıca aynı nedenlerle Belediye Başkanından da Masal parkının site dışında bir yere taşınmasını talep etmişlerdir.

Cum-Der’in bu taleplerine cevaben Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Müdür Yardımcısı Fatma Varank “Cum-Der’in daha önce Bakanlığa verdiği dilekçelerde mevcut okulların mutlaka yerinde kalmasını, yıkılmamasını talep ettiklerini hatırlatarak ve maliyet sorunundan bahisle devlet olarak böyle bir lükse sahip olunmadığını ayrıca kapalı sitelerin şehircilik ve sosyoloji uzmanlarınca tavsiye edilmediğini belirterek, kapalı site düşünmediklerini” beyan etti.

Toplantıda ki konuşmasına Bakanlığa ve Belediyeye kendilerini de davet ettikleri için teşekkür ederek başlayan Siteler Yaşam ve Dayanışma Derneği Geçici Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Bahçıvan Çevre ve Şehircilik Bakanı ve Başbakanın “dava süreçleri bitmeden çivi çakılmayacağına” ilişkin basında yer alan bilgileri hatırlatarak Başbakan ve Bakanın sözlerinde duracaklarına inandıklarını,  Riskli alan kararının iptali için Danıştay nezdinde dava açtıklarını belirterek dava sonuçlanana kadar “proje” üzerinde değerlendirme yapmayı doğru bulmadıklarını, davanın sonuçlarının beklenmesi gerektiğini, ancak bu süreç boyunca “fikri” tasarım üzerinde konuşulmasının da bir sakıncası olmadığını düşündüğünü beyan etti.

Bu çerçevede ve fikri düzeyde tartışmak için bu gün kendilerine sunulan bilgileri dernek üyelerine götürecekleri, bu tasarım üzerine üyelerinin görüşlerini alıp yazılı ya da benzer bir toplantıda sözlü olarak ileteceklerin belirten Atilla Bahçıvan bu nedenle Gedaş çalışanlarından sunuma ilişkin görsellerin kendileri ile paylaşılmasını talep etmiştir.

Sunulan tasarıma ilişkin olarak ta yine fikri düzeyde iki hususun altını çizmek isterim diye devam eden Atilla Bahçıvan öncelikle sunulan tasarımın öngördüğü nüfus artışı ve uygulanması halinde sitelerdeki tüm dokuyu bozacağını, uygulanmasının tüm ağaçların kesilmesine ve mevcut dokunun yok olmasına yol açacak bir projeye sıcak bakmayacaklarını, ayrıca kamu eliyle mahallenin bir bölümüyle ve diğer semtlerle ayrımcılığa yol açacak projelere de sıcak bakmayacaklarını belirtti.

Bunun üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Müdür Yardımcısı Fatma Varank’ın, alta kapalı otopark yapmak için ağaçların kesilmesinin kaçınılmaz olduğunu söylemesi üzerine Atilla Bahçıvan “üyelerimizin görüşünü almadan burada bir tartışmaya girmeyi doğru bulmuyorum ancak şimdilik sadece buna sıcak bakmadığımızın bilinmesini isterim” dedi.

Atilla Bahçıvan’ın dava sonucu beklenmeli sözlerine cevaben söz alan Cum-Der yetkililerinin “mahallelinin bir an evvel belirsizlikten çıkmak istediğini, sürecin hızla netleşmesi gerektiğini, bu nedenle “fikri” tasarım üzerindeki 20 günlük tartışma süresinin bile 10 güne çekilmesinin ve bir an önce anlaşmaların yapılmasının iyi olacağını” belirtmeleri üzerine söz alan SiteDer Başkan Yardımcısı Havva Alaçam Gül insanların özel yaşamlarını ve geleceklerine ilişkin planlamaların aceleye getirilmesini doğru bulmadığını hele de çocuklarının okulları ve taşınma ve sair süreçleri düşündüğümüzde süreci hızlandırmanın vicdanlara sığmayacağını belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Müdür Yardımcısı Fatma Varank ve Gedaş çalışanlarının görsellerin tasarım düzeyinde olması nedeniyle SiteDer’e veremeyeceklerini söyledikleri toplantıdan Belediye Başkanının ayrılmasını müteakip SiteDer temsilcileri de bilgileri üyeleriyle paylaşmak üzere izin isteyerek ayrılmışlardır.

Aynı akşam dernek merkezinde SiteDer Kurucular Kurulu ile görüşmeler paylaşılmış, bir genel üye toplantısıyla bilgilerin tüm üyelerle de paylaşılarak üyelerin görüş ve önerileri doğrultusunda “fikri” tasarıma değin görüş oluşturulması kararlaştırılmıştır. Genel üye toplantısının yeri ve saati netleştiğinde üyelerimizle paylaşılacaktır.

Yorumlar (1)
  • 11 Temmuz 2013 tarihinde Fikret öz tarafından

    Eğer fark almadan, bire bir verilecekse deprem riski de göz önünde bulundurulduğunda neden olmasın. Ama her şeyin net, açık ve şeffaf olması kaydıyla.

  • Yorum Yaz
    Ad Soyad :
    E-mail :
    Yorum :