1.147 views

Yeni yıl mesajımız.

Kategori : Haberler - Etiketler : - Tarih : 31 Aralık 2013

Sevgili komşular;

Son günlerde belediye/idare yetkilileri ve belediyeye yakın bazı komşularımız kaynak gösterilerek, mahallemizdeki derneklerle “proje hakkında görüşülerek mutabakat aşamasına gelindiği”, “bir iki konu dışında her konuda mutabık kalındığı” yönünde bir dedikodu mahallemizde dolaşmaktadır.

Mahallemiz için bazen neşe ama çoklukla kaygı, keder ve belirsizliklerle dolu bir yılı geride bırakıp, umut dolu yeni bir yıla girerken Saygıdeğer komşularımızla bu konudaki görüşlerimizi bir kez daha paylaşmak ihtiyacını hissediyoruz.

Öncelikle, SiteDer yapacağı tüm görüşmeleri, öncesinde üyeleri ve mahallelilere duyurmayı, görüşmeleri mümkün olan en çok katılım ile yapmayı, görüşmeleri sesli/görüntülü/yazılı kayıt altına almayı ve sonrasında da hem SiteDer’in resmi internet sayfasından hem resmi Tweter ve Facebook hesaplarından duyurmayı, üye olsun olmasın tüm mahalleliye açık geniş katılımlı toplantılarla paylaşmayı ilkesel bir tutum ve çalışma yöntemi olarak benimsemiş ve uygulamaktadır. Bu çerçevede;

1.       SiteDer ile ne yetkisiz belediye ne de bakanlık arasında proje konusunda hiçbir görüşme yapılmamıştır. SiteDer kurulduğu günden itibaren sizlerle paylaşmadığı, kapalı kapılar ardında hiçbir görüşme yapmamıştır ve yapmayacaktır.

2.       SiteDer Yaşam alanımızın Riskli Alan ilan edildiği günden itibaren 6306 sayılı yasa gereğince yetkisi olmayan belediyeyi değil bakanlığı ve ilgili birimlerini muhatap kabul etmiştir, ancak asıl muhataplar halkın karşısına bugüne kadar çıkamamışlardır.

3.       Bununla birlikte ülkemizde son günlerde ortaya çıkan gelişmeler de göstermektedir ki, SiteDer çatısı altında rantsal dönüşüme karşı mücadele etmek yerine, yetkili/yetkisiz idarecilere ve onların sözüne güvenen komşularımızı dinlemiş olsaydık, yine onların deyimiyle kurban bayramından önce evlerimizi, mahallemizi boşaltmış (belki de evlerimiz yıkılmış) ve her komşumuz farklı yerlerde yaşıyor olacaktık. Mülkiyet haklarımızı ve gelecek planlarımızı da yetkili/yetkisiz idareciler ile rant tüccarı müteahhitlerin insafına terk etmiş olacaktık.

Bu vesileyle yetkili/yetkisiz idarecilere ve onların destekçilerine de bir kez daha söylemek zorundayız ki;

***     SiteDer’in dönüşüm konusunda tavrı nettir, yaşam alanımız üzerinden kimseye ekstra rant kazandırmayacağız, sosyal dokumuzu, komşuluk ilişkilerimizi bozdurmayacağız, Mahalledeki her canlının yaşam hakkını koruyacağız, bahçelerimiz üzerindeki haklarımızın yok edilmesine müsaade etmeyeceğiz!

***     Daha ilk gün Resmi İnternet sayfamızdan yaptığımız duyuruda ve açık toplantılarda söylemiş olduğumuz gibi demokratik, şeffaf ve mahalle halkının aktif katılımını sağlayacak mekanizmaların yaratılarak bütün dönüşüm sürecinin yürütüldüğü, EŞİT, HAKÇA ve ADİL bir dönüşüm istiyoruz. Bunu da hep birlikte başaracağız.

2014 yılı Dünyamıza ve ülkemize barış ve kardeşlik, mahallemize ve komşularımıza da huzur ve umut olsun… Mahallemizde ve hep birlikte geçireceğimiz nice yıllar dileğiyle…

Yorum Yaz
Ad Soyad :
E-mail :
Yorum :